Strokovni kongres gimnastične zveze Slovenije 2024
Gimnastična zveza Slovenije je že 14. leto zapovrstjo organizirala strokovni kongres, ki se ga je skupno udeležilo več kot 280 strokovnih delavcev, ki v različnih vlogah delujejo v slovenski gimnastiki. Kongres je ponudil izobraževalne vsebine, ki so pokrivale vedno aktualno sodniško temo, ključne vidike varnosti vadbe, zdravja, tehnične in telesne priprave športnikov v gimnastiki. Z vsakoletnim strokovnim kongresom Gimnastična zveza Slovenije strokovno športnim delavcem ponudi možnost izpopolnjevanja in nadgrajevanja njihovega znanja in s tem dviguje raven slovenske gimnastike. Kongres je potekal v soboto, 27. januarja 2024 v dveh ločenih delih.
Jutranji del kongresa je bil namenjen sodnikom in je potekal na Fakulteti za šport. Sodniške delavnice so ponudile aktualne teme in predstavitve za začetek olimpijske sezone. Delavnici za moško in žensko športno gimnastiko sta vodila sodnika, ki se bosta udeležila prihajajočih olimpijskih iger v vlogi sodnika. Popoldanski del kongresa je bil namenjen vsem športno strokovnim delavcem, ki delujejo na področju gimnastike in je bil izveden v Gimnastičnem centru Ljubljana. Trenerske delavnice so prispevale k boljšemu razumevanju tehnik in metodike gimnastičnih prvin ter k izvajanju bolj varnih vadb. S pomočjo zunanjega strokovnjaka Damjana Čanžeka smo v gimnastični trening aplicirali dvigovanje prostih uteži s ciljem bolj učinkovite telesne priprave v gimnastiki.
V ospredju kongresa je bila tema prve pomoč v športu, ki je zelo pomembna, saj so poškodbe sestavni del športa tako na vrhunski kot rekreativni ravni. Med vrhunci dogodka sta izstopali dve predavanji o oživljanju in prvi pomoči v gimnastični telovadnici, ki sta pritegnili pozornost strokovnjakov. Sprva je Tadej Beguš, diplomirani zdravstveni delavec in reševalec, predstavil osnove uporabe defibrilatorjev in tehnike oživljanja, ključne za vsakega posameznika in toliko bolj pomembne za vse trenerje in športnike. Srčno-žilnih zapletov je tekom trenažnega procesa relativno malo, vendar so življenjsko ogrožajoči, zato je nujno poznavanje oživljanja in redno obnavljanje znanja, saj se bomo lahko le tako ustrezno odzvali ob dani kritični situaciji. Njegovo predavanje je osvetlilo, kako prepoznamo simptome nenadnega srčnega zastoja in kako lahko pravočasno ukrepanje reši življenje. Sledilo je predavanje zdravnika specialista družinske medicine Jake Strela, ki je v svojem predavanju osvetlil pomembnost prve pomoči v gimnastični telovadnici. Beseda zdravnika nas je popeljala skozi pasti treniranja in razumevanja mehanizmov za nastanek poškodb. S praktičnimi primeri in interaktivno predstavitvijo je izpostavil, kako pravilna prva pomoč lahko prepreči najbolj pogoste poškodbe in zagotovi hitrejše okrevanje športnikov.
Tradicionalno smo tudi letos izdali Strokovni priročnik Gimnastične zveze Slovenije, ki je obravnaval teme s predavanj na Strokovnem kongresu Gimnastične zveze Slovenije in podal nekaj sodobnih pogledov na pripravo športnika, kot so obvladovanje obremenitvenega stresa in iskanje fizioloških rezerv za večjo učinkovitost eksplozivnih gibalnih akcij. Strokovni priročnik lahko najdete TUKAJ.