Slovenski izkupiček svetovnega pokala: skupno 2. in 3. mesto, vrnitev Teje Belak
Ljubljana, 07. aprila (STA) – Izkupiček slovenskega tabora po koncu sezone svetovnega pokala v športni gimnastiki je dober, a ima kanček pelina. Tjaša Kysselef je namreč na preskoku na zadnji tekmi zapravila skupno zmago in se morala zadovoljiti s končnim drugim mestom sezone, Lucija Hribar je bila na bradlji skupno tretja. Na tekmovalni oder pa se je vrnila Teja Belak.
Sloveniji skupno 2. in 3. mesto v svetovnem pokalu
Slovenska telovadka Tjaša Kysselef je uspešno opravila z vsemi štirimi postajami svetovnega pokala. Po Cottbusu, Dohi, Kairu in Bakuju je sezono na preskoku končala na skupno drugem mestu. Nekaj grenkega priokusa ostaja, saj je bila 28-letna telovadka še do zadnjega v igri za skupno zmago.
Kysselefova je bila po zmagah v Cottbusu in Kairu na zadnji postojanki v Bakuju na dobri poti do skupne zmage, vendar jo je velika napaka v finalu stala ne le stopničk na zadnji tekmi te ravni sezone, temveč tudi skupne zmage. Te se je veselila uzbekistanska veteranka Oksana Čusovitina, ki je zmagala v Bakuju, ob tem pa pobrala tudi 5000 švicarskih frankov nagrade (4870 evrov).
Medtem pa so Hribarjevo, ki sicer niti na eni od štirih tekem na dvovišinski bradlji ni stala na zmagovalnem odru, zanesljivi nastopi – 12., 4., 7. in 11. mesto – popeljali do skupno tretjega mesta sezone. Hribarjeva pa ni bila le finalistka na bradlji, temveč je to sezono svetovnega pokala prišla med najboljšo osmerico tudi na parterju in gredi.
Vrnitev Teje Belak in uvrstitev treh telovadk na jesensko SP
Za ženski tabor je vesela novica tudi vrnitev Teje Belak, dolgoletne najboljše slovenske telovadke, na tekmovalne odre. Manj kot deset mesecev po rojstvu sina Maija se je 27-letna telovadka spet vrnila na tekmovanja najvišje ravni. V Kairu se ji nastop ni posrečil, saj je ostala brez finala, na zadnji postaji sezone v Bakuju pa je skočila celo na zmagovalni oder in zasedla tretje mesto.
In ne le to. Ker izvaja tako težka skoka glede na konkurenco, je do stopničk prišla kljub padcu v finalu. Če bi obstala na nogah, bi celo zmagala. “Imela sem srečo, da sem danes končala na stopničkah, ker imam tako težka skoka. S skokoma pa seveda nisem zadovoljna. Že prvega znam sicer lepše prikazati, z drugim, lažjim, pa imam zadnje čase precej težav, priznam,” je po nastopu za STA razmišljala Belakova in dodala, da je malo razočarana.
Da se je vrnila na zmagovalni oder svetovnega pokala komaj deset mesecev po porodu s carskim rezom, je brez dvoma velik uspeh. Sama telovadka je do sebe bolj stroga. “Sicer ne obžalujem tega, da sem šla tako kmalu na tekmo, saj običajno vedno potrebujem nekaj tekem, da ‘zaženem motor’. Stopničke pa so tokrat bolj tolažilna nagrada,” je še dejala Belakova, katere glavni cilj sezone je kolajna na evropskem prvenstvu. Za nameček pa je z dvema tekmama na lestvici pokala na skupno sedmem mestu, kar ji prinaša nastop na svetovnem prvenstvu.
Selektor ženske vrste Andrej Mavrič je prvi del sezone ocenil za uspešnega, saj je prvi cilj izpolnjen. “Vse tri telovadke so si že preko svetovnega pokala zagotovile nastop na jesenskem SP, čeprav za Lucijo računamo, da se ji bo na EP uspelo v Liverpool uvrstiti preko mnogoboja. Seveda sem zadovoljen s prvim delom sezone,” je za STA dejal Mavrič.
“Za Tejo in Tjašo je to velik prvi korak, da jima je uspelo na SP na preskoku, medtem ko je za Lucijo cilj, da se predstavi na vseh štirih orodjih. To, da je na bradlji že uvrščena, je super, ampak zgolj rezervni scenarij. Želimo si še, da bi se nam priključila še Zala Trtnik in tudi zanjo je cilj, da na SP nastopi v mnogoboju,” je pojasnil Mavrič.
Mladinska prvakinja Zala Trtnik je morala zaradi bolečin v nogi v celoti izpustiti sezono svetovnega pokala, vendar v slovenskem taboru upajo, da se bo članski vrsti lahko priključila za glavni del sezone.
“Na teh svetovnih pokalih nam je uspelo narediti to, kar smo si zamislili. Ne samo, da so se telovadke uvrščale med najboljših osem, ampak precej višje. Seveda sem zadovoljen s tem. Z zadnjo tekmo v Bakuju sicer ne morem biti, ker so nas napake stale skupne zmage na preskoku in zmage na tekmi. V celoti gledano pa je bilo super. Vse, kar smo si zastavili, smo naredili,” je še dodal Mavrič, ki bo s svojimi varovankami premor do naslednjih tekmovanj izkoristil za vadbo težjih skokov. Tako Kysselefova kot Belakova pripravljata še težji različici, saj je njun glavni cilj to sezono, da se na EP obe uvrstita v finale in tam borita za kolajne.
Moški tabor zadovoljen z napredkom
Poleg omenjenih telovadk so se na svetovnih pokalih predstavili še trije telovadci, Luka Bojanc na krogih, Nikolaj Božič na parterju in Luka Kišek na konju z ročaji. Kot je izpostavil selektor Sebastijan Piletič, je bil njihov glavni cilj uvrstitev do 12. mesta, ki po novem tekmovalnem sistemu prinaša točke za nastop na SP. To jim za zdaj še ni uspelo, sta se pa Božič in Bojanc uvrstila na lestvico svetovnega pokala, kar je prvi pogoj za nastop na SP, je dejal Piletič.
“Kdo se je uvrstil na SP, bo zares znano šele po avgustovskem EP. Z vidika, da sta se Bojanc in Božič uvrstila na lestvico, sem zadovoljen. Tudi z vidika, kako sta prvič v karieri tekmovala na ravni svetovnega pokala. Prvič smo tako otežili sestave, da sta lahko tekmovala na tako visoki ravni. Sam sem si želel več uvrstitev med prvih 12, a so njuni dosežki ob močni konkurenci za zdaj povsem realni,” je za STA dejal Piletič.
“Meni je z razvojnega vidika pomembno, da sta se, sploh Nikolaj, izkazala za zelo zanesljiva telovadca, da so obema šteli nove elemente, sta imela konstantni izhodiščni oceni. S tem sem zadovoljen, saj imamo načrt, da bomo med premorom vaje otežili, potem pa bomo bolj konkurenčni tudi za finale,” je dodal selektor.
Po dvomesečnem premoru šele glavni vrhunci sezone
Četudi je sezona svetovnega pokala že končana, pa je pred telovadci letos še veliko izzivov. Tekmovalni spored jim letos namreč nalaga skoraj dvomesečni premor, preden se nadaljujejo tekme najvišje ravni, saj je letos evropsko prvenstvo namesto v tradicionalnem spomladanskem terminu na sporedu šele sredi avgusta v Münchnu.
Prvi svetovni izziv bo tako v Varni konec maja, ki ga bodo Slovenci izpustili, nato sledita še Osijek (9. – 12. junij) in Koper (16. – 19.). Konec junija so sredozemske igre v Alžiriji, sledi EP, nato pa še niz treh svetovnih izzivov v Parizu, Sombotelu in Mersinu. Vrhunec izjemno polne sezone pa bo SP, ki bo od 29. oktobra do 6. novembra v Liverpoolu.