Gimnastika očarala Pariz
Pariz, 11. avgust (FIG in GZS) – Pariz – in svet – se nista mogla naveličati izjemnih predstav v gimnastiki na XXXIII. olimpijskih igrah. Od vrnitve Simone Biles (ZDA), katere vsak gib je bil posnet, fotografiran in analiziran, do osupljivih višin tekmovalcev na veliki prožni ponjavi in izraznosti tekmovalk v ritmični gimnastiki, so bile vse oči uprte v dogajanje v arenah Bercy in Porte de la Chapelle.
“V zadnjih dveh tednih smo imeli privilegij biti priča spektakularnim nastopom in izkusiti veliko moč športa, ki združuje športnike v duhu prijateljstva in solidarnosti,” je dejal predsednik FIG Morinari Watanabe. “Gimnastika na olimpijskih igrah Pariz 2024 je bila resnično edinstvena, z novimi rekordi in razburljivimi rezultati, pa tudi z neverjetnim vzdušjem, zahvaljujoč naši fantastični publiki. To obeta razburljivo naslednjo olimpijado!”
Zgodbe o novih rekordih, porazih in zmagah, presenečenjih in senzacijah so prevladovale v poročilih, saj je skupaj 318 gimnastičarjev lovilo 18 olimpijskih naslovov. V mestu luči je bila gimnastika eden izmed bleščečih vrhuncev.
ŠPORTNA GIMNASTIKA
Osupljiva Simone Biles in čudovita Rebeca Andrade sta blesteli v Parizu
Simone Biles (ZDA) je postala prva gimnastičarka, ki je osvojila olimpijski naslov v finalu mnogoboju na dve olimpijadah, ki si nista sledili zaporedoma in tako še povečala svojo zbirko medaljo. Vsak dan olimpijskih iger v Parizu je neustavljiva Američanka dosegla nekaj novega: Biles je postala prva ženska, ki je v olimpijskem tekmovanju izvedla skok dvojni sklonjeni Yurčenko in znova po osmih letih popeljala ameriško žensko ekipo nazaj na vrh stopničk. Njen končni seštevek medalj je bil: zlato v mnogoboju in z ameriško ekipo in v skoku, ter srebro v parterju.
Rebeca Andrade (BRA), ki se je v zadnjih letih uveljavila kot največja tekmica Bilesove, je osvojila štiri medalje: zlato na parterju, drugo zaporedno srebro v finalu mnogoboja in še eno na preskoku, ter ekipni bron, kar je najvišja uvrstitev ženske brazilske ekipe doslej.
Po odločitvi Športnega arbitražnega sodišča (CAS) je bila uvrstitev v finalu ženskega parterja spremenjena, pri čemer je Ana Barbosu (ROU) zasedla tretje mesto za Andrade in Bilesovo.
Sijoča japonska ekipa zasenčila kitajsko ekipo, a vendar so kitajski specialisti prav tako blesteli
Za japonsko moško ekipo — olimpijskega prvaka v mnogoboju Hashimoto Daikija iz Tokia 2020, zvezdnika v vzponu Oka Shinnosukeja, Kaya Kazumo, Sugino Takaakija in Tanagawa Wataruja — so se olimpijske igre začele z zmago v moškem ekipnem tekmovanju, potem ko je Kitajska nepričakovano odpovedala vajo na drogu v zadnji rotaciji. Kitajska ekipa se je razveselila naslova olimpijskih podprvakov.
Močno pričakovani dvoboj med Hashimotom in Zhang Bohengom (CHN) za prevlado v mnogoboju se ni uresničil. Namesto tega je 20-letni Oka postal novi kralj v Parizu, osvojil zlati medalji v mnogoboju in na drogu. Točno ti dve medalji je pred tremi leti na igrah v Tokiu osvojil njegov rojak Hashimoto.
Z dvema naslovoma in skupno devetimi medaljami je Kitajska potrdila svojo prevlado na posamičnih orodjih. Zou Jingyuan (CHN) in Liu Yang (CHN) sta uspešno ubranila naslove na bradlji in krogih, medtem ko je zvezdnik mnogoboja Zhang prispeval srebro v mnogoboju in bron na drogu.
Toča zgodovinskih dosežkov
Kar osem telovadcev v športni gimnastiki je v Parizu ustvarilo zgodovino, saj so osvojili prve olimpijske medalje za svoje države — in večina teh medalj je bilo zlatih.
V ženski ekipni konkurenci je Brazilija s srebrno medaljo prvič stopila na stopničke, Italija pa je končala 96-letno sušo z medaljo bronastega leska in izenačila svoj olimpijski rezultat iz leta 1928.
Pet let po svojem zgodovinskem svetovnem naslovu na parterju je Carlos Yulo (PHI) postavil nov zgodovinski dosežek. V finalih na posameznem orodju, je postal prvi moški iz Filipinov, ki je osvojil olimpijski naslov v katerem koli športu. Z zlatom na parterju in nato še na preskoku je Yulo prešel iz zvezdnika v športno legendo.
Ne Yulo niti Rhys McClenaghan (IRL) nista imela olimpijskih iger leta 2020, kakršnih sta si želela, saj so se jima nastopi ponesrečili. Oba sta svoje razočaranje s tekmovanja spremenila v napredek in tako je Pariz spral rane iz Tokia: z zlatom na konju z ročaji je Irec postal prvi olimpijski medalist svoje države v gimnastiki.
Z zlatima medaljama na dvovišinski bradlji in gredi sta Kaylia Nemour (ALG) in Alice D’Amato (ITA) prav tako zabeležili prva olimpijska naslova za svoji državi. S srebrnima medaljama na konju z ročaji in drogu sta Nariman Kurbanov (KAZ) in Angel Barajas (COL) osvojila prve gimnastične medalje za svoji državi.
RITMIČNA GIMNASTIKA
Varfolomejeva in Ljudska republika Kitajska postavila nove mejnike
Najstniška senzacija Darja Varfolomejev (GER) je utrdila svoj položaj v športu z zmago v finalu mnogoboja v individualnem programu. Olimpijski naslov aktualne svetovne prvakinje je pomenil prvo zmago za Nemčijo, državo, ki je doslej osvojila le srebrno medaljo v individualnem programu leta 1984.
Srebro je osvojila Boryana Kaleyn, prva posamezna medalja za Bolgarijo po letu 1988, medtem ko se je Sofia Raffaeli (ITA), svetovna prvakinja iz leta 2022, morala zadovoljiti z bronom. Ta medalja je prva medalja za Italijo v individualnem programu.
V programu skupinskih sestavah je ekipa iz Ljudske republike Kitajske postavila zgodovinski mejnik, saj so dekleta osvojila prvo olimpijsko zlato medaljo za svojo državo v ritmični gimnastiki in svojo drugo medaljo po srebru leta 2008 v Pekingu.
Na drugem mestu z medaljo srebrnega leska je tudi Izrael pisal zgodovino. Pred tem še nikoli niso osvojili olimpijske medalje v skupinskih sestavah. S to medaljo so uspešno dopolnile olimpijski naslov v individualnem programu, ki ga je na olimpijskih igrah v Tokiu 2020 osvojila Linoy Ashram.
Italija je bila edina država, ki je osvojila več kot eno medaljo v ritmični gimnastiki, saj je s skupinsko sestavo osvojila še en bron.
SKOKI NA VELIKI PROŽNI PONJAVI
Nova stran v zgodovini skokov na veliki prožni ponjavi
Bryony Page (GBR) je pred igrami v Parizu že imela olimpijsko srebro in bron, manjkala ji je le najžlahtnejša medalja. Po pravljičnem finalu je Pageova uspela dopolniti svojo zbirko medalj. V finalu je 33-letnica nastopila kot predzadnja. Svojo vajo je izvedla odlično in si končno prislužila tudi naslov olimpijske prvakinje. Pageova je sedaj edina ženska v skokih na veliki prožni ponjavi, poleg Karen Cockburn (CAN), ki ima tri olimpijske medalje.
Po dveletni odsotnosti z mednarodnih tekmovanj se je Ivan Litvinovič (AIN), olimpijski prvak iz Tokia 2020, vrnil in ponovno osvojil zlato v moški konkurenci, dobesedno in figurativno je preskočil dva kitajska tekmeca. Postal je prvi moški gimnastičar, ki je osvojil dva zaporedna olimpijska naslova v skokih na veliki prožni ponjavi.