Pravljično svetovno prvenstvo
Foto Andrey Sapizhak
Z včerajšnjim dnem se je v Valencii končalo jubilejno 40. Svetovno prvenstvo v ritmični gimnastiki. Tekmovanje je trajalo od 23. do 27. avgusta. Dvorana je bila vse dni tekmovanja polna do zadnjega kotička in španski navijači so poskrbeli za neverjetno vzdušje. Nesporna kraljica tega svetovnega prvenstva je postala 16- letna Nemka Darja Varfolomeev, ki se je okitila s petimi naslovi svetovne prvakinje. Ekaterina Vedeneeva pa je na svojem že petem svetovnem prvenstvu poskrbela za slovensko pravljico in veselje slovenskega tabora. Katja se je uvrstila v tri finale, finale mnogoboja, Sloveniji priborila kvoto na prihajajočih olimpijskih igrah in za nameček še ubranila bronasto medaljo v sestavi s trakom.
Slovenijo so na tem tekmovanju zastopale kar tri tekmovalke Ekatarina Vedeneva (mnogoboj), Ela Polak (obroč in trak) in Brigita Krašovec (žoga in kiji). Prvi dan tekmovanja sta bila na sporedu obroč in žoga ter tudi že prva finala z obročem in žogo. Katja se je tako z obročem (peta ocena kvalifikacij) kot tudi z žogo (sedma ocena kvalifikacij) uvrstila v finale. Ela Polak je vajo z obročem izvedla nekoliko slabše in se z oceno 25,950 uvrstila na 55. mesto. Brigita Krašovec je sestavo z žogo izvedla zelo artistično in prejela oceno 29, 400 ter se uvrstila na 33. mesto. Finala sta sledila proti večeru, ki jih je v sestavi z obročem otvorila Madžarka Fanni Pigniczki. Z oceno 34,050 je poskrbela za presenečenje tega tekmovanja, saj je z njo osvojila bronasto medaljo. Svojo prvo zlato medaljo na tem tekmovanju si je z oceno 35,750 zagotovila Nemka Darja Varfolomeev. Drugo mesto je osvojila Italijanka Sofia Raffaeli (35,250). Katja se je uvrstila na 6. mesto z oceno 32,650. Sledil je finale z žogo. Katja je sestavo prikazala elegantno in brez napak ter prejela šesto oceno finala (32,300). Katja je bila po prvem dnevu tekmovanja z mislimi že bila pri naslednjem dnevu: »Danes je bil zelo težak in naporen dan! Po kvalifikacijah sem bila dve uri na dopinški kontroli, časa za počitek pa je bilo malo. Zelo sem zadovoljna s svojimi današnjimi nastopi. Vesela sem, da sem zdržala pritisk in pokazala vse, kar smo delali. Tukajšnje občinstvo je neverjetno, zato mi je tu nastopati v veliko veselje. Zdaj pa pustimo čustva ob strani in se z novimi močmi lotimo jutrišnje tekme! Upam, da se vse dobro izteče.« Svojo drugo zlato medaljo si je z najvišjo oceno (35,800) final med posameznicami v sestavi z žogo zagotovila Nemka Darja Varfolomeev. Italijanka Sofia Raffaeli je osvojila drugo srebrno medaljo (35,200). Bronasta medalja pa je pripadla Bolgarki Stiliani Nikolovi (35,150).
Drugi dan se je tekmovanje nadaljevalo s kiji in trakom, ki sta Katjina močnejša rekvizita. Katji se je finale s kiji le za eno mesto oziroma 0,100 desetnike izmuznilo. V kvalifikacijah je z oceno 31,600 zasedla 9. mesto. V finale s trakom pa se je uvrstila po pritožbi na svojo oceno, ki je bila uspešno obravnavna in dvignjena za 0,200 na 31,000, kar je zadoščalo za 7. mesto. Brigita Krašovec se je predstavila s kiji, kjer je naredila večjo napako (padec kija), vendar je tekmovanje končala na 31. mestu (28,900). Ela Polak je trak izvedla dobro in se z oceno 25,950 uvrstila na 45. mesto. Proti koncu dneva je finalistke čakal težek večer, saj sta bila na sporedu še finala s kiji in trakom. Finalna dvoboja sta najprej potekala v sestavi s kiji, ki ga je osvojila Nemka Darja Varfolomeev (34,350 točk). Bolgarka Boryana Kaleyen (33,550), ki je prejela enako oceno kot Ukrajinka Viktoriia Onopriienko (33,550), je zaradi boljše oziroma višje izvedbene ocene osvojila srebrno medaljo in Viktoriia bron. Finale je v sestavi s trakom zaokrožila Katja, ki je svojo vajo prikazal brez napak in zanjo prejela visoko oceno 31,100. Takoj je bilo znano, da je Katja Sloveniji priborila novo odličje s svetovnega prvenstva bronastega leska. Svojo četrto zlato medaljo si je z kar 1,500 točke prednosti priborila Nemka Darja Varfolomeev (33,350 točk). Srebrno medaljo je ponovno osvojila Bolgarka Boryana Kaleyen (31,850). »Ne morem povedati, kako zelo sem vesela, da sem osvojila to medaljo. Včeraj sem imela sanje, da sem v današnjem finalu s trakom nastopila kot zadnja. Danes na tekmovanju je do zadnjega kazalo, da bom v finalu nastopala kot druga tekmovalka, vendar je v zadnjem trenutku tekmovalka iz Uzbekistana v kvalifikacijah prejela višjo oceno. Posledično sem kvalifikacije končala kot 7. in zato nastopila v finalu kot zadnja tekmovalka. Ta medalja je zelo pomembna za vse nas in za državo. Vesela sem, da smo uspeli. Hvala vsem, ki me podpirate,« je po osvojeni medalji dejala presrečna Katja.
Drugi dan tekmovanja je bila znana še ena pomembna odločitev in sicer so se tekmovalke v kvalifikacijah mnogoboja borile za pridobitev kvote svoji državi za nastop na prihajajočih olimpijskih igrah. 14 najboljših tekmovalk je svoji državi zagotovilo kvoto in med njimi je bila tudi Katja, ki je Sloveniji priborila pravico do nastopa na Olimpijskih igrah v Parizu ter s tem izpolnila glavni cilj slovenske delegacije.
Na predzadnji dan tekmovanja je sledil še finale mnogoboja, kamor se je Katja uvrstila kot peta tekmovalka iz kvalifikacij. Svoje nastope je Katja otvorila v svoji »paradni disciplini« s sestavo s trakom, ki jo je izvedla zelo izrazno ter prejela oceno 31,300. V drugi rotaciji se je Katja predstavila v sestavi z obročem. Sestavo je naredila brez napak in prejela oceno 32,700. Sledil je nastop z žogo, ki ga je izvedla več kot odlično in prejela četrto oceno med vajami z žogo (33,300). Katja je zadnjo rotacijo pričela na odličnem 6. mestu. Tekmovanje je zaključila s svojim boljšim rekvizitom kiji, vendar kar nekaj elementov ni izvedla. Posledično je prejela oceno 30,350. Skupno je zbrala 127,650 točk in se uvrstila na odlično 9. mesto. Po treh rotacije je kazalo, da bo naslov svetovne prvakinje le z malo razlike osvojila Italijanka Sofia Raffaeli, vendar je nepremagljivo Nemko Darjo Varfolomeev čakal še njen najboljši rekvizit, ki ga je izvedla izjemno in bila nagrajena z oceno dneva 35,650. Darja je tako osvojila še peto zlato medaljo (137,450). Prvo mesto je osvojila z 1,750 točke prednosti pred drugo uvrščeno Italijanko Sofio Raffaeli (135,700 točk). Tretje mesto je zasedla Izraelka Daria Atamanov (131,400 točk), ki se je po lanski odsotnosti s svetovnega prvenstva zaradi poškodbe noge uspešno vrnila na tekmovalno prizorišče.
»Končno se je končalo svetovno prvenstvo. To je bilo eno najtežjih tekmovanj v zadnjem času, tako psihično kot tudi fizično. Danes je bilo zelo težko tekmovati, saj sem pred tem že dva dni tekmovalna na svojih maksimalnih močeh. Danes sem bila zelo utrujena, vendar smo zadovoljni, da sem se zbrala in naredila tri vaje zelo dobro. V vaji s kiji nisem uspela narediti vseh elementov, zaradi česar se nisem uvrstila med najboljših osem. Z rezultatom in 9. mestom sem vseeno zelo zadovoljna. Ta rezultat govori o tem, da lahko ciljamo na finale mnogoboja tudi na prihajajočih olimpijskih igrah v Parizu. O pripravah za olimpijske igre se bomo pričeli pogovarjati nekoliko kasneje. Sedaj me čaka krajši počitek, srečanje s starši, prijatelji in praznovanje uvrstitve na olimpijske igre in medalje. Hvala vsem za podporo in se vidimo v Sloveniji,« je po koncu tekmovanja dejala Katja.
V mnogoboju za skupinske sestave so s skupno zbranimi 70,800 točkami prvo zlato medaljo osvojile Izraelke. Z le 0,750 zastopanka so se na drugo mesto uvrstile Kitajke (70,050), ki pred tekmovanjem niso veljale za eno izmed favoritinj. Na veliko veselje domačih navijačev pa so si bronasto medaljo priborile Španke (68,600). Italijanke, ki so veljale za prve favoritinje, so v sestavi 3x trak + 2x žoga naredile preveč velikih napak (padec rekvizita) in zasedle 4. mesto. Prav tako so v sestavi s 5x obroči preveč napak naredile lanske svetovne prvakinje Bolgarke, ki so na koncu zasedle šele 12. mesto. Poleg medalj so si ekipe priborile tudi vstopnice za prihajajoče olimpijske igre v Parizu. Uvrščene ekipe so Izrael, Španija, Bolgarija, Kitajska, Italija, Ukrajina, Brazilija in Francija. Slovenija v skupinskih sestavah ni imela svoje ekipe. Zadnje dejanje tega svetovnega prvenstva pa sta bila še finala po posameznem rekvizitu za skupinske sestave. V sestavi 5x obroč so Kitajke osvojile naslov svetovnih prvakinj, drugo mesto osvojile domačinke Španke, tretjo mesto pa Italijanke. Svetovne prvakinje v mnogoboju Izraelke so naredile večjo napako in zasedle šele 5. mesto, vendar so v sestavi 3x trak + 2x žoga popravile vtis in prikazale odlično sestavo ter osvojile naslov svetovnih prvakinj. Svojo drugo srebrno medaljo na tem tekmovanju so osvojile Kitajke. Do bronaste medalje pa so v sestavi 3x trak + 2x žoga prišle tudi Ukrajinke.
Čeprav so tekmovalke Bolgarije tako v individualnih kot skupinskih sestavah veljale za favoritinje za osvojitev zlatih medalje, jim to ni uspelo ne v individualnem programu ne v programu skupinskih sestav. So pa kot ekipa še vedno zbrale zelo veliko točk in tako osvojile naslov najboljše ekipe tega sveta (330,150 točk). Srebrna medalja je pripadla Nemkam (326,350 točk). Tretje mesto pa so zasedle Italijanke (323,850 točk). Zaradi premajhnega števila članic reprezentance Slovenija ni imela priložnosti, da bi se potegovala tudi za ekipno razvrstitev, saj na tekmovanju Slovenije ni zastopala skupinska sestava.
Svetovno prvenstvo se je za Slovenijo izšlo po sanjskem scenariju. Na tekmovanju so Slovenijo zastopale kar tri tekmovalke Ekatarina Vedeneva, Ela Polak in Brigita Krašovec, ki so si kvoto priborile z odličnim ekipnim uspehom na preteklem evropskem prvenstvu, ko so osvojile 8. mesto. Katja je Sloveniji na tekmovanju priborila pravico nastopa na prihajajočih olimpijskih igrah in ubranila bronasto medaljo v sestavi s trakom. »Kot predsednica Strokovnega odbora za ritmično gimnastiko sem ponovno navdušena in ponosna nad rezultati naše ekipe na svetovnem prvenstvu! Cilji so bili celo preseženi z medaljo Ekaterine v finalu s trakom! Dosegli pa smo glavni cilj- olimpijsko vozovnico, ki jo je priborila Katja z uvrstitvijo na odlično 5. mesto v kvalifikacijah mnogoboja! Tudi Brigita in Ela sta korektno izvedli svoje vaje in dosegli lepe uvrstitve. Odličen zaključek letošnje nadvse uspešne sezone za ritmično gimnastiko!« je po končanem tekmovanju dejala predsednica Strokovnega odbora za ritmično gimnastiko pri Gimnastični zvezi Slovenije Alena Yakubouskaya.
Foto Andrey Sapizhak