Strokovni kongres gimnastične zveze Slovenije 2023
Gimnastična zveza Slovenije je že 13. leto zapovrstjo organizirala strokovni kongres, kjer strokovnim športnim delavcem ponudi možnost izpopolnjevanja in nadgrajevanja njihovega znanja. Kongres je potekal v soboto, 28. januarja 2023, v Grand hotel Bernardin v Portorožu.
Rdeča nit 13. Strokovnega kongresa Gimnastične zveze Slovenija je bila regeneracija in okrevanje v gimnastiki.
Skupne teme kongresa so obsegale:
- Okrevanje po naporu – opredelitev področja, predavatelj Mitija Samardžija Pavletič,
Uvodoma so opredelili področje in definirali okrevanje po naporu ter regeneracijo. Poudarili so glavne dejavnike, zaradi katerih je pomembno okrevanje in regeneracija ter orodja s pomočjo katerih trenerji lahko načrtujejo in kontrolirajo omenjene procese.
- Fiziološka podlaga napora in okrevanja v gimnastiki, predavatelj Ažbe Ribič,
Pomembnost okrevanja in regeneracije po naporu najbolje poudari poznavanje procesov v organizmu, predvsem pri mišično-skeletnem sistemu. Seznanili so se z dogaja v telesu v času napora oziroma v času razgradnje, koliko časa je potrebno, da se telo ob različnih naporih obnovi, in kaj se dogaja, če pride do napora, preden se mišično -skeletni sistem obnovi.
- Socialni in psihološki vidiki okrevanja v gimnastiki, predavateljica Maja Smrdu,
Gre za vidika, ki jih pogosto spregledamo in so vezani na socialne razmere (domača opravila, urniki, možnost prehranjevanja itn.,) ali na psihološke dejavnike, kot so različne oblike sprostitve. Poudarili so tudi kaj in kdaj lahko vključimo določene dejavnosti s ciljem boljše regeneracije.
- Fizikalne metode okrevanja, predavatelj Franci Žokš,
Predstavili so različne fizikalne metode (masaža, komore, kopeli…), okrevanja in regeneracije ter poudarili, katere metode so primerne za gimnastiko. Poudarili so tudi, kdaj je smiselno, katero metodo uporabiti (pred, med ali po treningu).
- Aktivni in pasivni počitek, predavatelj Jernej Pleša,
Pogosto vidimo športnike ali beremo o športnikih, ki po naporih še tečejo, kolesarijo itn., s ciljem hitrejše regeneracije. Na tem predavanju so se spraševali, ali je to za gimnastiko dobro. Ob tem so obdelali tudi pasivni počitek in še enkrat poudarili vse dejavnike, zakaj je pasivni počitek tako pomemben za športnike.
- Umeščanje regeneracijskih obdobij v ciklizacijo, predavatelj Jernej Pleša in
Umeščanje v ciklizacijo je verjetno eno bolj ustvarjalnih strokovnih opravil v procesu načrtovanja. Tudi okrevanje in regeneracija po naporu zahteva cikliziranje v različnih obdobjih (makro, mezo in mikro struktura).
- Prehrana in hidracija, predavateljica Simona Fabjan
Eden pomembnejših dejavnikov regeneracije je pravilna prehrana in hidracija. Opredelili so se do prehrane, prehranskih dodatkov, vnosa različnih tekočin pred, med in po treningu.
Drugi del strokovnega kongresa je bil namenjen praktičnemu delu v obliki delavnic za sodnike in trenerje in je potekal ločeno po panogah.
V petek, 27. januarja 2023, je potekal tudi znanstveni del kongresa, na katerem so se predstavili raziskovalci iz petih držav. Predstavili so najnovejše raziskave in odkritja, ki se navezujejo na športno gimnastiko in športno treniranje.
Kongresa se je skupno udeležilo več kot 220 strokovnih delavcev, ki v različnih vlogah delujejo v slovenski gimnastiki.