Praznovanje jubileja slovenske gimnastike
Gimnastična zveza Slovenije je 16. decembra 2022 praznovala 60. leto svojega delovanja, ob obeležitvi tega jubileja pa je organizirala svečano prireditev. Na dogodku so se zbrali ustvarjalci zgodovine slovenske gimnastike, med njimi tudi častni predsednik GZS Miroslav Cerar, novoizvoljeni predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenje športnih zvez Franjo Bobinac in mnogi ljubitelji slovenske gimnastike.
Dogodek je vodila priznana športna novinarka Andreja Okorn. Zbrane je sprva nagovoril predsednik Gimnastične zveze Slovenija mag. Damjan Kralj, ki se je v svojem govoru dotaknil bogate slovenske gimnastične zgodovine in nam bližnje zgodovine s Peganom, Petkovškom in Bertoncljem. Ozrl pa se je tudi v prihodnost slovenske gimnastike in delovanja Gimnastične zveze Slovenije.
Veliki olimpionik g. Miro Cerar, sicer tudi častni predsednik Gimnastične zveze Slovenije, je v svojem govoru obudil spomine svoje športne kariere in z občinstvom delil nekaj svojih anekdot.
Prireditev je v ospredje postavila pomembne dogodke in uspehe, ki so zaznamovali Gimnastično zvezo Slovenije predvsem v zadnjih desetih letih njenega obstoja. 50 let mineva od Svetovnega prvenstva v športni gimnastiki, ki je bilo leta 1970 organizirano v Ljubljani. Na slavnostni obeležitvi 60-letnice GZS so se zbrali gimnastični veterani, ki so na tem tekmovanju zastopali Jugoslavijo in ekipno zasedli odlično 4. mesto. Slovenci se tega prvenstva še toliko raje spominjamo, saj je takrat g. Miroslav Cerar postal svetovni prvak na konju z ročaji.
Na prireditvi je Gimnastična zveza Slovenije podelila pohvale osebam, ki aktivno sodelujejo pri rednih ali občasnih uradnih akcijah Gimnastične zveze Slovenije. Pohvale je podeljeval g. Jože Mermal, sicer častni član Gimnastične zveze Slovenije. Pohvale so prejeli Ivo Fras, Ksenija Rakuša in Bojan Strajnar.
Sledil je sproščen pogovor s slovenskima šampionoma Aljažem Peganom in Mitjo Petkovškom, ki sta obujala spomine na svoji prvi medalji iz svetovnega prvenstva v Debrecenu leta 2002. Tako Aljaž kot Mitja sta takrat osvojila naslov svetovnega podprvaka.
Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenje športnih zvez g. Franjo Bobinac je podelil plakete za zasluge. Te so prejeliIztok Prašnički, mag. Andrej Pregelj, Rok Klavora, Žiga Šilc in Alen Dimic. Gimnastična zveza Slovenije je podelila tudi srebne plakete, ki jih je mag. Boštjan Škufca Zaveršek, podpredsednik uprave družbe Telekom Slovenije, d. d.podelil mag. Klemnu Bedeniku, mag. Jerneji Fišer Kurnik in Aleni Yakubouskaya za več kot 20 let aktivnega delovanja na področju mednarodnega sojenja. Zlato plaketo je prejela sodnica ženske športne gimnastike Vesna Stare Crnjac, ki je mednarodna sodnica že od leta 1997. Dvajset let kasneje je pridobila najvišjo mednarodno sodniško usposobljenost – BREVE I. Dvakrat je v vlogi sodnice zastopala Slovenijo na olimpijskih igrah, leta 2016 v Riu de Janeiru in leta 2021 v Tokiu.
Na prireditvi se je Gimnastična zveza Slovenije poklonila tudi Sašu Bertonclju, ki je preteklo leto zaključil svojo dolgoletno uspešno športno kariero. Prvo medaljo na svetovnih pokalih je osvojil na svetovnem pokalu v Ostravi leta 2008, deset let kasneje pa je kronal svojo športno kariero, ko je osvojil naslov evropskega podprvaka na konju z ročaji. V karieri pa ni bil dejaven samo na tekmovalnem področju. Pri Gimnastični zvezi Slovenije je bi več let predstavnik aktivnih športnikov ter pomembna vez med športniki in največjim pokroviteljem GZS, družbo BTC.
V zadnjih dveh desetletjih je Gimnastična zveza organizirala veliko odmevnih dogodkov, med njimi so TeamGym, Golden Age Gym Festival, vsako leto pa organizira tekmo za svetovni pokal v športni gimnastiki, ki se ga udeležijo najboljši gimnastičarji in gimnastičarke.
Tudi Klub zaslužnih telovadcev in trenerjev se je v zadnjih letih številčno povečal. Ta je do zdaj imel 11 telovadcev in trenerjev, ki se lahko pohvalijo z medaljo iz največjih tekmovanj. Med njimi so Aljaž Pegan, Edvard Kolar, Janez Šlibar, Jože Mešl, Jože Senica, Lojze Kolman, Miroslav Cerar, Mitja Petkovšek, Sašo Bertoncelj, Sebastijan Piletič in Martin Šrot. Letos sta se klubu pridružili tudi Ekaterina Vedeneeva, ki je na preteklem Svetovnem prvenstvu v ritmični gimnastiki v Sofiji 2022 osvojila zgodovinsko bronasto medaljo v sestavi s trakom in njena dolgoletna trenerka Elena Drozhanova. Ekaterina in Elena sta v letošnji sezoni premikale mejnike slovenske ritmike, saj se je Katja ob zgodovinski medalji uvrstila tudi na zgodovinska mesta v mnogoboju na evropskem in svetovnem prvenstvu. Leta 2019 sta se klubu pridružila tudi Teja Belak, ki je na Evropskih igrah v Minsku na preskoku osvojila zlato medaljo in njen trener Andrej Mavrič. Tejase je v letu 2022 uspešno vrnila na tekmovalna prizorišča po rojstvu sina in na prvih svetovnih pokalih osvajala medalje.
Med najbolj pomembna priznanja, ki jih podeljuje Gimnastična zveza Slovenije sodi priznanje zlati telovadec, ki se podeli za življenjsko delo na področju gimnastike. Do sedaj sta to nagrado prejela Stasja Mehora in Jože Mavrič. Ob 60-letnici delovanja GZS je to prejela nagrado Olga Mancevič.
Olga je bila najprej zelo uspešna tekmovalka. Pri 14 letih se je pridružila beloruski državni reprezentanci in leta 1977 je z ekipo Sovjetske zveze osvojila naslov svetovnih prvakinj v ritmični gimnastiki in leta 1978 naslov evropskih podprvakinj. Svojo aktivno športno pot je zaključila leta 1981 in se priključila trenerski vrsti beloruske državne reprezentance v skupinskih sestavah. V letu 1991 se je z možem, Dimitrijem Mancevičem, preselila iz Sovjetske zveze (današnja Belorusija) v Slovenijo ter pričela s predajanjem svojega bogatega znanja ritmične gimnastike med slovenske športnice v Društvu za športno ritmično gimnastiko Branik Maribor. Njena pot jo je leta 2000 ponesla med športna društva ritmične gimnastike v Ljubljani, kjer še danes aktivno deluje in deli svoje znanje med nadobudne mlade športnice in trenerke. V svoji dolgoletni karieri je delovala tudi kot mednarodna sodnica, kot glavna trenerka je bila udeleženka mnogih največjih tekmovanj, tudi evropskih in svetovnih prvenstev, aktivno se je vključevala v Strokovni odbor za ritmično gimnastiko pri GZS, kateremu je nekaj let tudi predsedovala. V zadnjih letih pa jo lahko označimo kot pobudnico obnovitve skupinskih sestav v ritmični gimnastiki v Sloveniji. Ko govorimo o Olgi in njenem delu, govorimo o veliki predanosti, vztrajnosti in neskončni dobrosrčnosti. Nagrado ji je podelil predsednik Gimnastične zvez Slovenije mag. Damjan Kralj.
Danes je Gimnastična zveza Slovenije počastila šest desetletji slovenske gimnastike. Šest desetletij razvoja, uspehov, trdega dela, napredka, zmag, rojstva legend. Prireditev je ponudila priložnost, da so se lahko ozrli v zgodovino, se spomnili teh prelomnic in počastili ter se zahvalili vsem tistim, ki so s svojimi dejanji, znanjem in predanostjo zgradili izjemnih šest desetletij slovenske gimnastike.