Šest desetletij slovenske gimnastike
Gimnastična zveza Slovenije danes, 16. decembra, praznuje 60. leto svojega delovanja.
Ustanovna konferenca Gimnastične zveze Slovenije je potekala 16. decembra 1962 ob 9.30 uri na Taboru v Ljubljani. Udeležilo se jo je kar 66 ljubiteljev gimnastike in dva novinarja. Med najbolj prepoznavnimi imeni, ki so se udeležili konference, so bili Radovan Nedeljković (predstavnik Gimnastične zveze Jugoslavije), Jenko Marijan (predstavnik Partizana Slovenije), prof. Jelica Vazzaz (predstavnica Visoke šole za telesno vzgojo) in Franc Kutin, ki je nato postal tudi prvi predsednik novoustanovljene Gimnastične zveze Slovenije.
Gimnastična zveza Slovenije ob taki priložnosti podeljuje štiri različne vrste priznaj. Med najbolj pomembna priznanja sodi priznanje Zlati telovadec, ki se podeli za življenjsko delo na področju gimnastike, dolgoletno aktivno delo s športniki, prispevek k razvoju in promociji gimnastike. Do sedaj je sta to nagrado prejela le Stasja Mehora ob 50 – letnici Gimnastične zveze Slovenije in Jože Mavrič leta 2012. Deset let po prvi podelitvi bo nagrado Zlati telovadec prejela Olga Mancevič za njen ogromni doprinos k razvoju in promociji ritmične gimnastike v Sloveniji. Olga je bila kot mlajša zelo uspešna tekmovalka in je v letu 1977 z ekipo Sovjetske zveze osvojila naslov svetovnih prvakinj v ritmični gimnastiki. V letu 1991 se je z možem Dimitrijem Mancevičem preselila iz Sovjetske zveze (Belorusija) v Slovenijo ter pričela s širjenjem svojega bogatega ritmičarskega znanja med slovenske športnice v DŠRG Branik Maribor. Njena pot jo je nato ponesla med športna društva za ritmično gimnastiko v Ljubljano, kjer še danes aktivno deluje in širi svoje znanje med nadobudne mlade športnice in trenerke. V svoji dolgoletni trenerski karieri je bila velikokrat kot glavna trenerka udeleženka največjih tekmovanj (evropskih in svetovnih prvenstev) in v zadnjih letih tudi pobudnica obnovitve skupinskih sestav v ritmični gimnastiki v Sloveniji.
Slovenska gimnastična elita je združena v Klubu zaslužnih telovadcev in trenerjev. Njegovi člani so medalisti s svetovnih in evropskih prvenstev ter evropskih in olimpijskih iger. V Klubu zaslužnih telovadcev in trenerjev se bodo Aljažu Peganu, Edvardu Kolaru, Janezu Šiblarju, Jožetu Mešlu, Jožetu Senici, Lojzetu Kolmanu, Miorslavu Cerarju, Mitji Petkovšku, Sašu Bertonclju, Sebastijanu Piletiču in Martinu Šrotu, letos pridružili še Teja Belak, ki je na prvih Evropskih igrah leta 2019 na preskoku osvojila zlato medaljo in njen trener Andrej Mavrič ter nosilka zgodovinske bronaste medalje s Svetovnega prvenstva v ritmični gimnastiki Sofija 2022 Ekaterina Vedeneeva, ki v letošnji sezoni podira mejnike slovenske ritmične gimnastike in njena dolgoletna trenerka Elena Drozhanova.
Pred desetimi leti je eden izmed svetovno najboljših telovadcev Miroslav Cerar postal častni predsednik Gimnastične zveze Slovenije. Med njene častne člane so bili sprejeti tudi Janez Matoh, Jože Mermal in Alojz Mavrič.
Poleg zgoraj omenjenih nagrad Gimnastična zveza Slovenije podeljuje še plakete GZS, ki jih prejmejo športniki in njihovi trenerji za uvrstitev na olimpijske igre, sodniki za dolgoletno aktivno mednarodno priznano sodniško delo, članice GZS za njihovo dolgoletno članstvo v GZS in posamezniki za dolgoletno aktivno delo na GZS ter pohvale GZS, ki jih prejmejo osebe, ki aktivno sodelujejo pri rednih ali občasnih uradnih akcijah Gimnastične zveze Slovenije.
Slavnostna prireditev ob 60 – letnici Gimnastične zveze Slovenije bo potekala v mesecu januar 2023.