V sredo se začenja Evropsko prvenstvo v športni gimnastiki
Ljubljana, 16. aprila (STA) – Slovensko gimnastično vrsto prihodnji teden čaka evropsko prvenstvo v Baslu, ki bo štelo kot kvalifikacije za poletne olimpijske igre v Tokiu. Tudi ta tekma bo brez gledalcev. V Švico bo odpotovala številčna odprava na čelu s Tjašo Kysselef, Sašem Bertoncljem in Rokom Klavoro. Glavni cilj po slabšem decembrskem nastopu na EP je vsaj en finale.
Prihodnji teden se bo na članskem prvenstvu stare celine v Švici, kjer se bodo delile tudi vstopnice za poletne olimpijske igre v Tokiu, zbralo 280 telovadcev iz 38 držav; med njimi bo tudi sedem Slovencev.
Na zadnjem EP v Mersinu, ki so ga lani zaradi koronske pandemije s pomladnega termina preložili na december, se slovenska vrsta kljub visokim ciljem ni izkazala.
Moška ekipa:
- Sašo Bertoncelj, konj z ročaji, ŠD Narodni dom, trener Sebastijan Piletič,
- Rok Klavora, parter, ŠD Sokol Bežigrad, trener Dejan Jovanović,
- Bojanc Luka, krogi, ŠD Narodni dom, trener Sebastijan Piletič,
- Božič Nikolaj, parter, ŠD Narodni dom, trener Sebastijan Piletič.
Ženska ekipa:
- Kysselef Tjaša, preskok, GD Zelena jama, trener Andrej Mavrič,
- Hribar Lucija, mnogoboj, GD Zelena jama, trenerka Nataša Retelj,
- Crnjac Lara, bradlja, ŠD GIB Šiška Ljubljana, trener Ričard Crnjac.
Kako navijati za naše športnike?
- v petek, soboto in nedeljo bo možen ogled tekmovanja na 2. programu RTV Slovenija.
- petek, 13.25-15.35: mnogoboj, ženske,
- petek, 16.55-19.35: mnogoboj, moški.
- sobota, 13.25-16.00: finala na posameznih orodjih,
- nedelja, 12.55-15.50: finala na posameznih orodjih.
- kvalifikacije si lahko ogledate preko spleta na povezavi TUKAJ,
- rezultate v živo lahko spremljate TUKAJ.
Oba najboljša telovadca Sašo Bertoncelj in Rok Klavora sta v kvalifikacijah pokleknila na prvi oviri in zavoljo napak nepričakovano ostala brez finalnih bojev na konju z ročaji oziroma parterju. Zadnja slovenska kolajna z velikih tekmovanj tako ostaja srebro Bertonclja na EP 2018.
Poleg Bertonclja in Klavore bo selektor Sebastijan Piletič odpeljal še Luko Bojanca, ki se bo predstavil na krogih, ter Nikolaja Božiča, ki bo tako kot Klavora tekmoval na parterju. V igri za nastop na EP je bil sicer tudi Luka Kišek na konju z ročaji, a je pred dvema tednoma zbolel za covidom-19 in fizično še ni na pravi ravni, je za STA povedal Piletič.
“Naš cilj na tem EP v Švici, kjer bo neprimerljivo močnejša konkurenca, kot je bila v Turčiji, je vsaj en finale. Rok je zadržal dobro pripravljenost z lanskega leta, medtem pa je imel Sašo po poškodbi rame kar precej težav, da se je sestavil. Še pred mesecem dni ni mogel dvigniti roke, vendar mu gre iz treninga v trening bolje in je njegova pripravljenost že na dovolj dobri ravni,” je dejal selektor in dodal, da je pred odhodom, moški del reprezentance gre na pot v nedeljo, ženski pa že dan prej, kar optimističen.
Izkušeni Bertoncelj se pri 36 letih sicer že nekaj časa spogleduje s koncem kariere, koronske prekinitve mu niso bile naklonjene, a sta za zdaj tako EP kot tudi še domači svetovni pokal septembra v Kopru v njegovih načrtih.
Tako kot Bertoncelj je tudi Klavora nastop na parterju na zadnjem EP decembra navkljub dobri pripravljenosti predčasno končal, tokrat bo imel priložnost za popravni izpit.
Mednarodna gimnastična zveza (Fig) je sicer sredi februarja zaradi stanja glede koronske pandemije v svetu in drugih okoliščin odpovedala tri uvodne tekme svetovnega pokala, tako da so telovadci ostali brez kakršne koli generalke pred EP. Povsem je prečrtala Cottbus (25. – 28. 2.) in Baku (4. – 7. 3.), medtem ko je Doho, kjer bi moral biti finale olimpijskih kvalifikacij za Tokio, preložila za nedoločen čas. Najverjetneje bo tekma, po kateri bodo razdelili še zadnje olimpijske vstopnice za specialiste po orodjih, tik pred Tokiom.
V žensko ekipo za Basel se po več kot enoletni odsotnosti zaradi poškodbe in operacije gležnja vrača Tjaša Kysselef, ki bo tekmovala na preskoku, poleg nje se bosta predstavili še Lucija Hribar v mnogoboju ter Lara Crnjac na dvovišinski bradlji.
Selektor ženske vrste Andrej Mavrič kljub temu meni, da se Kysselefova lahko bori za finale najboljše osmerice, kar bi bil zanjo prvi nastop med elito, potem ko je bila na treh zaporednih EP prva rezerva za finale. Tudi za Hribarjevo je cilj preboj v finale mnogoboja. “Vsa dekleta ta čas nimajo nobenih zdravstvenih težav in so dobro pripravljena. Ob dobri izvedbi računam na finale preskoka za Tjašo, Lucija pa se bo borila za finale mnogoboja,” meni Mavrič.
Slovenska športna gimnastika je po neuspehu na kvalifikacijskem svetovnem prvenstvu 2019 sicer za zdaj ostala brez mesta za nastop v Tokiu. Na zelo dobri poti v Tokio je bila Teja Belak na preskoku, a je najboljša slovenska telovadka zadnjega desetletja ta čas v veselem pričakovanju.
Nastop v Baslu so že potrdile številne svetovne zvezde gimnastičnega športa, med njimi večkratni olimpijski, svetovni in evropski prvaki ter prvakinje, kar kaže, da bo konkurenca kljub koronski pandemiji v olimpijski sezoni izjemno močna.
Med bolj izpostavljenimi imeni so med telovadkami gotovo nekdanja evropska prvakinja v mnogoboju Giulia Steingruber, prvakinja iz 2019 Francozinja Melanie de Jesus dos Santos, zmagovalka evropskih iger in olimpijska podprvakinja iz Ria Rusinja Angelina Melnikova in njena rojakinja, mladinska prvakinja Viktorija Listunova, zadnji evropski prvakinji Madžarka Zsofia Kovacs in Romunka Larisa Iordache, večkratna evropska prvakinja.
Med telovadci je seznam prijavljenih še bolj impresiven. Iz Rusije prihajata svetovni (2018) Artur Dalalojan in evropski (2019) prvak Nikita Nagornij – Rusija je tako kot številne druge reprezentance izpustila decembrsko EP 2020 -, nekdanji olimpijski in trikratni svetovni prvak na drogu Nizozemec Epke Zonderland, dvakratni olimpijski prvak na konju z ročaji Anglež Max Whitlock, kralj krogov, olimpijski, večkratni svetovni in evropski prvak Grk Elefterios Petrunias, prva turška zmagovalca EP Ibrahim Colak in Ferhat Arican, z osmimi svetovnimi in desetimi evropskimi naslovi legendarni Romun Marian Dragulescu in številni drugi.
Gledalcev zaradi koronske pandemije ne bo, telovadce pa na prizorišču v boju proti okužbam s covidom-19 čakajo številne omejitve, ki jih doslej niso bili vajeni.